Укр

Рус

м. Рівне (0362) 26 47 09

м. Луцьк (067) 332 50 03

м. Львів (096) 333 19 95

Статті

Весільний коровай - не простий хліб, а символічний!

Стаття про історію весільного короваю - від стародавніх ритуалів його приготування до роздачі молодим і гостям.

Весільний коровай

Дотримуючись стародавніх весільних традицій, весілля не може бути без короваю. Наші предки приділяли йому не менше уваги, ніж самому обряду вінчання. Круглий, великий, пишний коровай з тіста, прикрашений фігурками, був присутній на кожному весіллі.

Бідна чи багата родина - без нього народ ніколи не обходився. Він, як символ сонця, Бога Ярила, який допомагав молодим вступити в нове сімейне життя. Випічка короваю мала цілий ряд різних ритуалів. Весь процес проходив під виконання старовинних каравайскіх пісень.

Традиції випічки короваю на весілля

Випікати коровай, за традицією, могла тільки заміжня жінка, яка щасливо живе в шлюбі і має дітей. Кілька століть тому за цю справу бралася майбутня свекруха. Вдови і самотні жінки ні до тіста, ні до готового короваю під страхом суворого покарання не допускалися.

Вода бралася з семи криниць, борошно з семи мішків, заміс теста - це справжнє ритуальне дійство, до якого ніколи не допускали зайвих людей. Він проходив під молитвами і побажаннями молодим щастя і добра. Перед тим, як ставити коровай в піч, тісто «підходило» на лавці, де лежало сіно і покривалося скатертиною. Коли воно було готове до випічки, посаджена мати брала чашу в руки і обходила з нею хату, сідала на піч і після цього, разом з батьком обходила ще пічний стовп.

Коровай відправляли в піч тричі лопатою, по краях якої горіли свічки. Ця дія дуже символічна. Піч - символ жіночого початку, лопата - чоловічого, а коровай - це плід їхнього злиття. Прикраси для короваю випікалися окремо. Фігурки також були символічними. Сонце, зірки, зерно, квіти, місяць і квіти уособлювали щастя, достаток, мир і добро молодої сім'ї.

Що з ним робили потім?

Молодим коровай вручали по прибуттю з церкви в будинку нареченого. Парі було прийнято відкусити одночасно шматочок, не торкаючись хліба руками, щедро присмачити його сіллю і з'їсти.

Потім коровай ставили в кімнату молодих, де він залишався протягом усього шлюбної ночі. Вранці, його забирав дружка, і виносив до весільного столу. Він же ламав його і ділив серед присутніх гостей. Розлом короваю - символ порушення невинності нареченої і зародження нового життя. Молодим давали ароматну серединку. Вона виступала символом сімейного щастя і багатства.Прикраси роздавали молодим дівчатам, присутнім за столом.

В наш час, звичайно ж мало хто дотримується давніх традицій. Зараз дуже просто вирішить проблему - коровай на замовлення в хорошій пекарні. Їх вибір просто величезний, тому, якщо коровай замовити завчасно, ви будете зосереджені безпосередньо на самій підготовці до весілля.

‹‹ повернутися